Poletne šole na vidiku

Na Papui Novi Gvineji se nadaljuje bojkot predavanj študentov. Študentje tako protestirajo proti pokolu, ki ga je prejšnji teden nad študenti izvršila policija in pri tem ubila štiri študente, več deset pa je bilo ranjenih. S tovrstnim protestiranjem se ne strinja dr. Albert Schram, prorektor tehnične univerze, ki poziva, naj se študenti vrnejo v klopi že v ponedeljek. Nekdanji papuanski vrhovni sodnik pa je ocenil, da je pri prej omenjenem dejanju policije nemara šlo celo za naklepni umor. Take izjave imajo izdatno težo in bodo nemara spodbudile študente, da svoj bojkot in protest nadaljujejo, navkljub pozivom profesorjev.

Na Kitajski spletni platformi Jiedaibao so se pojavili posojilodajalci, ki študentkam posojajo denar v zameno za njihove gole slike. Obresti so izjemno visoke in lahko že po pol leta presežejo dvojno vrednost začetno najetega posojila. Tega nato seveda težko odplačajo, vendar jim v nasprotnem primeru zlohotni kvazi-bankirji grozijo, da bodo njihove gole slike objavili na svetovnem spletu. Veliko se jih tega seveda ustraši in si sposodijo denar drugje, da poplačajo nastali dolg. Spletna platforma je sicer neke vrste družabno omrežje, vendar tovrstne aktivnosti spadajo pod rubriko zloraba, zato bo zadevo raziskala policija.

Univerza Wuchang, v centralni Kitajski provinci Hubei, pa policije sploh ne potrebuje. Namesto tega so namestili kamere, ki nadzirajo vsak kvadratni centimeter študentskega kampusa, vključno z učilnicami in spalnimi prostori. V projekt so vložili skoraj milijon evrov, 12.500 študentov pa prek kamer nadzira kar 100 zaposlenih. Očitno to na Kitajskem ni noben problem, saj so situacijo lepo zapakirali v izboljšanje izkušnje študentov in njihovega študijskega procesa. Zasebnost torej ni praksa, vprašanje pa je, na kak način se z nadzorom soočajo študentke in študentje – zaenkrat protestov ni.

Jebeš protest in kamere, gremo v Ribno! Šaleški študentski klub že vrsto let zapored organizira taborjenje na čarobni jasi blizu Bleda. Tako bo tudi letos, saj so jim Šaleški taborniki odstopili tabor, kjer bo možno preživeti kar 5 nepozabnih dni. Študentska izmena v Ribnem bo letos uradno potekala od 10. do 14. avgusta, od srede do nedelje. Namenjena je vsem, ki si želite preživeti nekaj prijetnih in aktivnih dni v neokrnjeni naravi ter se sprostiti ob pristnih zabavah s kitaro v Saloonu. Ekipa kluba bo tudi letos za vas pripravila pester dnevni in nočni program. Zakup celotnega aranžmaja znese za člane 80 €, za nečlane pa 100 €. Razen če ste „ful zgodna sova“, za pred prijave je namreč dodano še nekaj popusta.

Do 20. junija se še lahko prijavite na interdisciplinarno izobraževanje CAFx poletne šole, ki bo potekala v Aarhusu med 9. in 19. avgustom. V aarhuških studiih boste lahko raziskovali razmerja med arhitekturo in filmom. Pri raziskovanju vas bo vodilo šest priznanih mlajših arhitektov in filmarjev, ki jih je izbrala mednarodna žirija. Prijavite se lahko tako študentje kot tudi zaposleni ali tisti, ki ste zainteresirani za tovrstne kombinacije umetnosti. Prijava mora vsebovati enostransko motivacijsko pismo in pet-stranski CV, poslati pa jo je treba na e-mail naslov: summerschool@cafx.dk. Aja, seveda, prihranke v višini 500 evrov boste tudi morali dati na stran, tolikšen je namreč prispevek. Morje ali film in arhitektura – izbira je vaša.

Fotografija:  deepthrought/Flickr

Facebook Twitter Deli