Pogovori o študentskih organizacijah v teku

Mehiška policija je v nedeljo streljala na učitelje, ki so z blokado glavne ceste med Oaxaco in Pueblo protestirali proti neoliberalnim reformam izobraževalnega sistema. Pred blokado je policija že aretirala nekaj voditeljev CNTE, kar je sprožilo militantno miroljubno akcijo – blokado ceste. Policija je skušala odstraniti ljudi iz cestne blokade, ob čemur je uporabila tudi strelsko orožje. Pri tem je policija ubila najmanj 12 ljudi, več deset pa je bilo ranjenih. Vse skupaj je eskaliralo v še bolj divjih spopadih med protestniki in policijo, ki so trajali 4 ure. Učitelji iz tako imenovane sekcije 22, znotraj učiteljskega sindikata CNTE, so protestno ost uperili proti reformi, ki jo je leta 2013 uvedel mehiški predsednik Enrique Peña Nieto. Ključni moment reforme, proti kateri protestirajo, je testiranje učiteljev, katerega rezultati vplivajo na zaposlovanje. Kritiki reforme so prišli do zaključkov, da reforma pomaga samo pri odpuščanju učiteljev in da je pri merjenju dejansko neučinkovita. En od argumentov je na primer ta, da testiranje ne upošteva posebnih znanj in veščin za poučevanje v bolj ruralnih predelih in pri delu z avtohtonimi skupnostmi.

V torek je po besedah neodvisne študentske politične skupine Študentska iskra prišlo do »milo rečeno bizarnega posveta« med njimi, ŠOS-om, predstavniki z različnih Univerz ter NAKVIS-a. Po besedah Stojana Sorčana, direktorja Direktorata za visoko šolstvo na MIZŠ, naj bi šlo za prvo izmed mnogih javnih debat, ki naj bi dale podlago za spremembe v delovanju študentske organizacije. Ministrstvo pa vsem udeležencem ni poslalo vsega gradiva Študentske iskre, zaradi česar nihče izmed prisotnih ni želel podati končnega sklepa glede predlagane novele, o kateri naj bi razpravljali. Nadalje so argumentirali, zakaj bi morali njihove predloge upoštevati in zaključili, da je krivda pravzaprav na MIZŠ. Vodja kabineta ministrice Maje Makovec Brenčič je namreč Mitja Urbanc, nekdanji predsednik ŠOS, kar priročno pojasni, zakaj in kako je državni organ postal priložnostna lobistična platforma skorumpirane študentske organizacije. In najbrž tudi obratno.

Morda pa bodo korupcijskim praksam naredili konec v Evropskem parlamentu. Evropska poslanca Tanja Fajon in Franc Bogovič sta na konferenci »Boljša prihodnost za mlade na Zahodnem Balkanu« v Evropskem parlamentu, poudarila nujnost ustvarjanja boljše perspektive za mlade v državah Zahodnega Balkana. Konference se je udeležilo 150 ljudi.  Na konferenci je, poleg mnogih drugih resornih političnih veljakov, sodelovala tudi slovenska ministrica za izobraževanje, znanost in šport dr. Maja Makovec Brenčič. Izpostavili so, da ima EU že vrsto različnih programov za mlade, ki jih je treba še učinkoviteje uporabljati. Poleg tega so ustanovili še Regionalni urad za sodelovanje na področju mladine v zahodno balkanskih državah in seveda povedali še cel kup pametnih zadev.

Dejansko pametno pa bodo govorili na dvodnevnem filozofskem simpoziju, ki ga organizira Oddelek za filozofijo ljubljanske Filozofske fakultete. V sodelovanju s Knjigarno AZIL in ob podpori JAK-a, vabi na dvodnevni filozofski simpozij To Think a Sin, ki bo potekal v ponedeljek in torek, 27. in 28. junija, v atriju ZRC. Predavali bodo Mladen Dolar, Yuval Kremnitzer, Simon Hajdini, Jure Simoniti, Robert Pfaller, Alenka Zupančič Žerdin, Pietro Bianchi, Felix Ensslin in Joan Copjec.

V soboto pa se lahko v Slovenskem etnografskem muzeju v Ljubljani udeležite delavnice Uvod v čipkarsko elektroniko. Na delavnici bo Lynne Bruning predstavila osnove elektronike, programiranja in tradicionalnih čipkarskih tehnik ter na podlagi konkretnih primerov, udeležencem predstavila temelje izdelovanja e-tekstilij. Udeleženci se bodo podrobno spoznali z osnovami delovanja elektrike, senzorjev, LED luči, prevodnih tekstilij, različnih mikrokontrolerjev in Arduina, podani pa bodo tudi nasveti, kje najti najboljše materiale ter priporočila do uporabnih spletnih tutorialov in delavnic za nadaljnja raziskovanja. Udeležba na delavnici je brezplačna. Število mest je omejeno, svojo udeležbo potrdite na delavnica@ljudmila.org. Delavnica bo potekala v angleškem jeziku, za udeležbo pa ni potrebno specifično predznanje.

Facebook Twitter Deli