Izobraževalna pomlad na Hrvaškem

Prejšnji teden, v četrtek popoldne, se je v Zagrebu zbralo okrog dva tisoč študentov, profesorjev in podpornikov kurikularne reforme. Čeprav je obstoječa vlada padla kako uro pred zborom protestnikov, so ti vztrajali pri svojih zahtevah. Podprli so tudi idejo o predčasnih parlamentarnih volitvah, na katerih bi moral biti fokus na izobraževalnem programu, saj tako zahteva več kot petdeset tisoč državljank in državljanov. Berto Šalaj, profesor zagrebške Fakultete političnih znanosti, je poudaril, da je vlada najprej zaustavila reformo s pomočjo izsiljene napake, nato pa vse skupaj prenesla še na sam proces reforme. Pri tem je hrvaška vlada uspela ponižati čisto vse vpletene: strokovnjake, učitelje, predavatelje in profesorje. Študent Kristijan Orešković pa je spomnil na vse grehe hrvaške vlade, od ne izplačevanja štipendij do ukinitve podeljevanj nagrade Luka Ritz.

V istem času kot zagrebški so reški študenti Filozofske fakultete pošiljali sporočila ljubezni in miru prek transparentov. Vodja oddelka Vjeran Pavlaković jih je obtožil sovražnega govora, ker so se po hodnikih stavbe v Reki pojavile nalepke z napisom »Vern Heil!«. S temi nalepkami so študenti opozarjali na netransparentnost pri vzpostavljanju sodelovanja med zasebno univerzo Vern in Filozofsko fakulteto. Študenti so od vodstva zahtevali odgovore, dobili pa so le službeno sporočilo, v katerem odgovorov seveda ni bilo. Predvsem ni bilo odgovora na to, zakaj študenti niso smeli sodelovati pri sestanku oddelka, na katerem se je govorilo o morebitnem sodelovanju, in o tem sploh niso bili obveščeni. Kot reakcijo so nato polepili fakulteto s provokativnimi nalepkami, s katerimi so opozorili na molk odgovornih in vpletenih.

Včeraj se je v čilski prestolnici zbralo nekaj tisoč kolesarjev, ki so nadaljevali proteste proti privatizaciji visokega šolstva. Študentom so se pridružile tudi družine in tako so pokazali vladajočim strukturam, da pri protestih študentov ne gre za neko obskurno manjšino, kot jih prikazuje večina čilskih medijev. Odločili so se za drugačen način protesta – s kolesi, tricikli, monocikli, skejti, rolerji in drugimi okolju prijaznimi prevoznimi sredstvi. Včerajšnja kolesarska manifestacija je bila neke vrste uvod v nov poskus vsedržavnega protesta, prejšnjega je namreč vlada prepovedala. Omenjeni protest je sklican za četrtek, 23. junija, in ima za cilj zgolj eno: izboljšati izobraževalni sistem.

V mestu Lau na Papui Novi Gvineji pa je večina študentov nehala protestirati in se je danes, po dveh mesecih bojkota, vrnila v študijske klopi na tamkajšnji Univerzi za tehnologijo. V večini mest so se študenti uprli samovoljnim potezam papuanskega premierja in ga pozivali k odstopu. Po dveh mesecih se v nekaterih mestih študentke in študentje vračajo v klopi, ne pa še v glavnem mestu Port Moresby, kjer je policija pred dvema tednoma streljala na študente. Morda je študente v mestu Lau prepričal poseben zajtrk, ki so ga pripravili na univerzi, na katerem so se pogovorili o spremembah v akademskem letu, do katerih bo moralo priti zaradi dvomesečne prekinitve študijskega procesa.

Fotografija: Sven Milekic/BIRN

Facebook Twitter Deli